Wniebowstąpienie Pańskie to święto religijne obchodzone w całym kraju. W tym roku (2022) wypada 26.05 (czwartek). Ten dzień jest dniem wolnym od pracy w Niemczech. Zamknięte są wszystkie sklepy, szkoły, miejsca pracy czy instytucje. Niemcy w tym dniu uczestniczą na nabożeństwach najczęściej na świeżym powietrzu. Wniebowstąpienie Pańskie jest ukoronowaniem i zakończeniem życia ziemskiego  To radosny czas, gdyż zwiastuje ponowne przyjście Pana.

Nabożeństwa w zależności od rejonu mogą przybrać formę procesji pieszej lub jeździeckiej. Najbardziej znane są 2 takie procesje: Gymnicher Ritt (około 600 jeźdźców i sporo pieszych przemieszcza się w Gymnich i okolicach  w największej niemieckiej procesji. ) i Blutritt  in Weingarten (organizowana uroczystość ku czci relikwii Krwi Pańskiej).

W przypadku opieki nad osobami starszymi opiekunowie najczęściej dzień spędzają z rodziną niemiecką uczestnicząc w nabożeństwach (jeśli rodzina niemiecka jest tej samej wiary co opiekun) lub pomagają w przygotowaniach wspólnego posiłku.

W tym samym dniu także w Niemczech obchodzony jest dzień chłopaka / dzień mężczyzny.  Inaczej jest obchodzony u zachodnich sąsiadów. Najczęściej mężczyźni udają się na różne pikniki lub wycieczki rowerowe  z winem, piwem i regionalnym jedzeniem. Obchody są dość głośne i radosne. W ten dzień na drogach notuje się zwiększoną liczbę wypadków.