Boże Narodzenie w sercach Polaków jest najważniejszym świętem w roku. To czas rodzinnych spotkań, na które większość z nas czeka cały rok. Boże Narodzenie, to czas wyciszenia i jednoczesnej radości. Te kilka dni w roku poświęcamy na spotkania z najbliższymi, często również z tymi, z którymi nie mamy możliwości spotkać się podczas innych dni w roku. Pięknie przystrojona choinka, biały obrus na stole i miłość unosząca się w powietrzu tworzą niezwykle rodzinny klimat, o którym w głębi duszy marzy każdy z nas. Są jednak tacy, którzy ten magiczny czas spędzają poza swoim rodzinnym domem. Jak więc poradzić sobie w tym czasie, kiedy jesteśmy w obcym domu, z dala od swoich najbliższych, a dodatkowo będąc jednocześnie w pracy?

Święta w pracy u seniora

Podejmując pracę opiekuna osób starszych należy liczyć się z faktem, że jest to praca, która bardzo często wymaga naszej obecności przez cały tydzień, w dzień i w nocy, również podczas świąt. Konieczność naszego zaangażowania, zależy przede wszystkim od stanu zdrowia seniora. Praca z osobą starszą wymaga odpowiedzialności za drugiego człowieka, zwłaszcza gdy senior nie ma oprócz nas nikogo innego. Bardzo często opiekun w takiej sytuacji jest jedyną bliską osobą, która może mu towarzyszyć podczas świat. Decydując się więc na pozostanie w domu podopiecznego na okres świąt, można wiele zyskać. Przede wszystkim dlatego, że co kraj, to obyczaj. W takiej sytuacji mamy okazję zobaczyć zwyczaje innych osób, poza granicami naszego kraju. Co więcej, święta to magiczny czas, który sprzyja refleksjom i rozmowom. Jest to idealny moment na długą i szczerą rozmowę z drugą osobą. Być może, jeśli do tej pory relacje z podopiecznym nie układały się najlepiej, to właśnie ten wspólnie spędzony czas sprawi, że będzie możliwość szczerze porozmawiać, a tym samym lepiej się poznać. Wspólne przygotowania do świąt, ubieranie choinki, strojenie domu, nakrywanie stołu do kolacji potrafi zjednoczyć wielu z nas. Połączenie polskich tradycji z niemieckimi sprawi, że stworzycie swoją własną polsko-niemiecką kolację wigilijną, która z pewnością będzie miała swój urok i klimat. Pamiętaj, że twoja obecność może być ogromnie ważna dla seniora, zwłaszcza tego, który nie ma obok siebie nikogo bliskiego. Wspólnie spędzony czas może być więc dla niego najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć. Ważne, aby pracy z seniorem podczas świąt nie traktować jako nieprzyjemnego obowiązku, ale podejść do tego bardziej z sercem. Okres Bożego Narodzenia, to czas dobrych uczynków, więc może warto wykonać go właśnie w stronę seniora.

Tęsknota za rodziną

Wiadomym jest, że praca oddalona od miejsca zamieszkania o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów wiąże się z tęsknotą za rodziną. Brak możliwości częstych spotkań sprawia, że chcemy wrócić do domu chociaż na chwile, zwłaszcza wtedy, gdy nadarza się ku temu okazja. Święta Bożego Narodzenia są takim czasem, którego większość z nas nie wyobraża sobie spędzić w obcym kraju. Co więc w sytuacji, gdy postanowiliśmy spędzić święta z seniorem? Z pewnością sprawdzą się długie rozmowy telefoniczne i przez Skype‘a. Te doskonałe urządzenia pozwolą choć na chwilę zachować równowagę psychiczną i zminimalizować uczucie tęsknoty za najbliższymi. Wszystko zależy od sytuacji i należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, jak chociażby stosunki z seniorem, jego stan zdrowia i zasady w firmie, która cię zatrudnia, ale być może dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby to twoja rodzina przyjechała na święta do Niemiec. Być może będą to najlepsze święta, jakie do tej pory udało wam się stworzyć, a seniorowi pozwolą poczuć magię prawdziwie rodzinnych i ciepłych świąt.

Wracam do siebie…

Jak w każdej pracy, tak również będąc opiekunem osobo starszej musisz pamiętać, że nikt nie może zmusić cię do pracy, zwłaszcza w okresie świąt. Czasem zdarza się tak, że mimo ogromnych chęci nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć ogromnej tęsknoty i chęci powrotu do domu. Masz do tego pełne prawo, a Święta Bożego Narodzenia są do tego doskonałą okazją. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli finalnie zdecydujesz się wrócić na święta do swojego domu, to musisz do tego odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i podopiecznego. Konieczne jest, aby na ten czas znaleźć opiekuna na zastępstwo. Senior, zwłaszcza ten, który potrzebuje opieki 24/h nie może zostać sam na ten czas. Ponadto, należy przeprowadzić z osobą starszą poważną rozmowę. Seniorzy preferują stabilność i mocno przywiązują się do osób, z którymi spędzają dużo czasu. Ta rozmowa ma zapobiec powstaniu dużego stresu i zaoszczędzić przeżyć, związanych ze zmianą opiekuna. Przed wyjazdem wytłumacz mu, że ta sytuacja jest tylko na chwilę, na okres świąt, a opiekę nad nim przejmie tymczasowo inna osoba. Warto zdecydować się na szczerą rozmowę, podczas której wytłumaczysz, jak ważne są dla ciebie święta spędzone ze swoja rodziną w rodzinnym domu. Te niby proste komunikaty są dla seniora ogromnie ważne i pozwolą nie zburzyć dotychczasowych relacji między wami.

Święta Bożego Narodzenia są tak ważnym momentem w życiu każdego z nas, że to tylko i wyłącznie od nas powinno zależeć, czy spędzimy je w pracy w domu podopiecznego, czy wrócimy na ten czas do swojej rodziny. To powinna być całkowicie indywidualna i przemyślana decyzja.