Praca opiekunki, zwłaszcza za granicą, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Dzięki wyjazdowi do obcego kraju możemy nie tylko poznać inną kulturę, poznać nowych ludzi, podszkolić swój język, ale także uzyskać wyższe wynagrodzenie niż na terenie Polski.

Pamiętajmy jednak o tym, że poza plusami, praca opiekunki niesie ze sobą szereg obowiązków i zadań. Nie każdy kandydat na opiekuna idealnie sprawdzi się w tym zawodzie. Co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na podjęcie pracy?

Jak wygląda rynek pracy opiekunek?

W sieci znaleźć można wiele ciekawych ofert pracy pochodzących od przeróżnych przedsiębiorstw. Fakt ten wynika z stale rosnącego zapotrzebowania na opiekunki i opiekunów osób starszych. Niemieckie społeczeństwo starzeje się w zawrotnym tempie, a wraz z nim wydłuża się średnia długość życia obywateli Niemiec. Zatrudnienie opiekunki to idealne rozwiązanie nie tylko dla osoby starszej, ale też dla rodziny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu podopieczny może spędzić starość we własnym domu, we własnym otoczeniu. Najważniejszy jest fakt, że nie jest narażony na stres wynikający ze zmiany otoczenia. Dodatkowo, zatrudnienie opiekunki za pomocą agencji zatrudniania jest dla rodziny osoby starszej gwarancją, że pozostawiają bliską osobę pod opieką przeszkolonej i wykwalifikowanej osoby. W pewnym sensie czują się nie tylko bezpieczniej, ale także spokojniej pod względem psychicznym – nie mają wyrzutów sumienia, że porzucili najbliższych i pozostawili ich w nieodpowiednich rękach.

Praca na terenie Niemiec cieszy się ogromną popularnością głównie z uwagi na atrakcyjną wysokość wynagrodzenia. W porównaniu do wynagrodzenia opiekunki osób starszych w Polsce, wynagrodzenie może być nawet kilka razy wyższe. Oczywiście należy pamiętać, że poziom zarobków jest ściśle uzależniony od wielu elementów, m.in. doświadczenia, zakresu obowiązków, znajomości języka niemieckiego czy też kwalifikacji. Dość często, opiekunowie osób starszych otrzymują również dodatkowe wynagrodzenie np. w okresie świąt Bożego Narodzenia. Decydując się na podjęcie pracy w zawodzie opiekuna osób starszych należy zrezygnować z ofert tzw. pracy na czarno. Niestety, proponowane wynagrodzenie w przypadku podjęcia pracy na czarno może zostać niewypłacone. Dodatkowo, opiekunowie osób starszych są dużo gorzej traktowani w przypadku braku posiadania umowy. Pamiętajmy również, że zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę to gwarancja posiadania ubezpieczenia i opłacanych składek ZUS. Oczywiście, zdając sobie sprawę z faktu, iż samodzielne znalezienie legalnego zatrudnienia za granicą może okazać się trudne, powstały agencje pracy taka jak nasza. Chętnie pomożemy Ci znaleźć legalne zatrudnienie na miarę Twoich potrzeb i możliwości.

Czym powinien charakteryzować się opiekun?

Osoby poszukujące pracy w roli opiekuna w Niemczech muszą liczyć się z koniecznością wykonywania szeregu zadań i obowiązków. Jeśli chcesz wyjechać po raz pierwszy musisz znać język chociażby z stopniu podstawowym. Jeśli nie znasz języka, wówczas możesz zapisać się na bezpłatny kurs w jednym z naszych 3 oddziałów. Bardzo ważne jest również, by opiekunek była osoba komunikatywną, o dobrym, wręcz otwartym sercu. Dodatkowo należy przygotować się nie tylko fizycznie do podjęcia pracy opiekuna, ale też psychicznie. Praca za granicą to praca w miejscu, w którym mają Państwo ograniczony kontakt z najbliższymi. Jedynym sposobem kontaktu jest rozmowa telefoniczna bądź za pomocą komunikatorów internetowych. Nie musisz obawiać się przygotowań do wyjazdu. Decydując się na zatrudnienie z pomocą naszej agencji mogą Państwo liczyć na pełne wsparcie opiekuna – podpowie on nie tylko, jakie dokumenty musisz ze sobą zabrać, zapewni dojazd do miejsca pracy, ale też będzie pomocna podczas Twojego pobytu poza granicami kraju. Firma Berlin- Agencja Pracy zapewnia dowóz minibusami, tak, że nasi pracownicy nie martwią się o podróż i związany z tym stres.

Jakie obowiązki należą do opiekuna osoby starszej?

Praca opiekuna osoby starszej jest niezwykle wymagająca. Najczęściej osoby pracujące na terenie Niemiec zobowiązane są m.in. planowania każdego dnia zarówno w zakresie wykonywania czynności pielęgnacyjnych, ale też relaksacyjnych. W części obowiązków będziesz musiał pomagać swojemu podopiecznemu – w opiece niemedycznej oraz prowadzeniu domu. Ponadto, opiekun musi zadbać o terminowość i regularność przyjmowanych leków. Ważne jest również aktywizowanie osoby starszej – oczywiście w miarę jej fizycznych możliwości. Opiekun powinien nie tylko zachęcać podopiecznego do ruchu, ale też do ćwiczenia jego umysłu – idealnie sprawdzą się gry planszowe, ale też zwykłe rozmowy. Jesteśmy w stanie dokładnie określić pełne obowiązki na podstawie ankiety wypełnionej przez rodzinę, a co najważniejsze, o pracy poinformuje nas jeden z opiekunów/ek, które jest na miejscu u seniora/ki. Najczęściej o poranku opiekun pomaga osobie starszej w wykonaniu codziennej toalety, przygotowuje posiłek i wspólnie spożywa śniadanie. W zależności od stanu podopiecznego może mieć on w planie dnia zajęcia rehabilitacyjne bądź też wizyty lekarza bądź pielęgniarki. Musisz jednak pamiętać, że Twoim obowiązkiem będzie również spędzanie wolnego czasu z podopiecznym.

Uzbrój się w cierpliwość i pozytywnie nastaw do pracy

Bez względu na poziom wymagań i oczekiwań pamiętaj, że praca opiekuna osoby starszej jest wymagająca aczkolwiek największym wymaganiom można sprostać. Oczywiście Twoje doświadczenie będzie mieć wpływ, na jakość wykonywanej pracy, ale jeśli dodać do niego chęć pracy i empatię z pewnością uda Ci się sprostać wymaganiom rodziny. Każdy opiekun będzie miał różne wymagania jednak Twoja satysfakcja osiągnięta z wykonywanej pracy z pewnością będzie ogromna. Zwłaszcza, że dość często relacje pomiędzy opiekunami, a podopiecznymi układają się poprawnie. Wielu opiekunów potwierdza, że w obcym miejscu czuje się jak członek rodziny i tak właśnie traktuje swojego podopiecznego.

Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy?

Pomożemy znaleźć Ci całkowicie bezpieczną i legalną pracę a potwierdzeniem będzie zawarta umowa składająca się z jasnych i zrozumiałych zapisów. Podejmując pracę z naszą pomocą możesz liczyć na pełne wsparcie opiekuna podczas wyjazdu, masz zapewnione ubezpieczenie oraz podróż. Naszym kandydatom oferujemy tylko i wyłącznie sprawdzone miejsca pracy, które wcześniej zostały zweryfikowane przez naszych doświadczonych koordynatorów. Pomożemy Ci w każdej sytuacji, – jeśli okaże się, że Klient jest niewypłacalny – przejmiemy pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Najważniejsi są dla nas pracownicy – robimy wszystko, co w naszej mocy, by w obcym kraju, z dala od rodziny czuli się bezpiecznie i spokojnie. Warto wiedzieć, że w naszej firmie Berlin- Agencja Pracy nie ma rekrutacji uzależnionej od wieku – poszukujemy osób zaangażowanych oraz chętnych do niesienia pomocy innym.

Pamiętaj o tym, że to my proponujemy Ci najciekawsze i najkorzystniejsze oferty, ale to Ty decydujesz, którą propozycję wybierzesz i na jak długo podejmiesz się zlecenia. Nie ryzykuj i nie korzystaj z niepewnych ofert, pozbawionych nie tylko umowy o pracę, ale też gwarancji wypłaty wynagrodzenia czy też opłacenia podstawowych składek ubezpieczeniowych.

Mamy nadzieję, że nasze oferty, w tym z Berlina pozwolą Ci znaleźć nie tylko bezpieczne i legalne zatrudnienie z korzystnymi warunkami pracy, ale też pracę, która przyniesie Ci ogromną radość oraz satysfakcję z powodu niesienia pomocy innym.

Berlin - Team