Opieka nad osobą starszą, to nie lada wyzwanie, które od każdego opiekuna wymaga dużych pokładów energii i cierpliwości. Tacy seniorzy są już najczęściej w podeszłym wieku, a to oznacza, że mają swoje wieloletnie upodobania oraz przyzwyczajenia, których najpewniej nie da się już zmienić. Bardzo często pojawia się również choroba, której dolegliwości sprawiają, że osoba starsza staje się rozdrażniona, a często także po prostu niemiła. Ponadto, wizyta opiekunki wiąże się z dodatkowym stresem dla obydwu stron, dlatego warto zadbać o to, aby przywitanie seniora z podopiecznym było jak najbardziej komfortowe.

Trudne początki, czyli jak stworzyć dobrą atmosferę?

Po pierwsze bardzo istotną kwestią jest przede wszystkim odpowiednie nastawienie. Nikt z nas nie chciałby przebywać w towarzystwie osób, z którymi ciężko się rozmawia, a ich obecność powoduje dodatkowe zakłopotanie. Wiadomym jest, że w zdecydowanej większości przypadków te pierwsze spotkania są brzydko mówiąc trochę „sztywne”. Nic dziwnego, skoro dochodzi do spotkania dwóch zupełnie obcych sobie osób. Na korzyść opiekuna przemawia chociażby fakt, że takie spotkanie zawsze jest ustalone i zaplanowane, w związku z czym nie ma mowy o elemencie zaskoczenia. Czas, jaki pozostaje od momentu zapowiedzi do dnia spotkania jest właśnie po to, aby przygotować się – przede wszystkim mentalnie. Niesamowicie istotną kwestią, która leży po stronie opiekunki jest przyswojenie języka obcego, który jest wręcz niezbędny do prawidłowej komunikacji z podopiecznym. Podstawowe zwroty są konieczne do opanowania, a już na pewno te, które dotyczą tematyki opieki. Angażując się w rozmowę w języku obcym pokazujesz, że jesteś odpowiednio przygotowana do swojej pracy. Ponadto, w stworzeniu odpowiedniej atmosfery z pewnością pomoże przyswojenie wiedzy na temat seniora, czyli wszelkich informacji, które zostały Ci przekazany przez agencję. Przygotuj także najważniejsze informacje o sobie, ponieważ zarówno Ty, jak i Twój podopieczny chcecie dowiedzieć się o sobie jak najwięcej. Ponadto, nie ma nic lepszego jak spokojna, miła i szczera pogawędka. To najlepszy moment na to, aby się bliżej poznać. Ten dzień jest niesamowicie ważny i bardzo często ma wpływ na to, jak potoczy się dalsza współpraca.

Pokaż się z jak najlepszej strony

Trzeba pamiętać, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. I sprawdza się to zawsze, zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. W związku z tym, aby powitanie z podopiecznym przebiegło w miłej atmosferze warto postawić na pozytywne nastawienie, ale również na zadbany wygląd, schludne ubranie i szczery uśmiech. W teorii nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie, w praktyce jednak najczęściej wygląda to zupełnie inaczej. To, jak wyglądamy świadczy o nas samych. W pracy opiekunki lepiej nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Umiar jest jak najbardziej wskazany. Do tego delikatny makijaż i najlepiej krótkie, zadbane paznokcie, które nie będą razić w oczy, a już na pewno nie spowodują podrażnień na ciele podopiecznego. Dobrym rozwiązaniem będzie także przygotowanie jakiegoś drobnego podarunku. W tym celu świetnie sprawdzi się chociażby jakiś regionalny przysmak, który jest charakterystyczny dla miejscowości, z której pochodzisz. Oprócz tego zawsze można skorzystać z prezentu w formie podarunku dla domu. Ważne jednak, aby przed zakupem przysmaku upewnić się, że senior nie ma żadnych przeciwskazań do jego spożycia.

Postaw na luźną rozmowę

Spotkanie z podopiecznym wiąże się ze stresem, niemniej jednak warto postawić na całkowity luz. Występujący stres jest łatwy do zauważenia i może negatywnie wpłynąć na całą rozmowę. Ważne, aby rozmawiać spokojnie i słuchać tego, co mówi druga osoba. Wyjazd do pracy w Niemczech wiąże się z odbyciem dość długiej podróży, która z pewnością będzie świetnym tematem do rozmowy. Jest to temat całkowicie neutralny, w związku z czym nie powinien nikogo urazić. Luźna forma rozmowy pozwala na zniwelowanie dystansu, jaki bardzo często pojawia się na początku relacji na linii senior-podopieczny. Zawsze można porozmawiać o pogodzie panującej za oknem, o zwyczajach jakie panują w domu, a także o miejscach charakterystycznych dla danego miasta. Tak naprawdę tematów jest tyle, na ile jesteśmy w stanie rozwinąć rozmowę.

Jak rozmawiać, aby nie urazić?

Podczas rozmowy z seniorem, należy zwrócić szczególną uwagę na ton wypowiedzi. Nie może być pretensjonalny i zbyt głośny. Taka rozmowa może wprowadzić nerwową atmosferę, która jest zupełnie niepotrzebna. Ponadto, należy rozmawiać z należytym szacunkiem. Podopieczny, to osoba starsza, której bez zwątpienia należy się szacunek. Pod żadnym pozorem nie zwracaj się do niego per „Ty”. Podopieczny jako osoba starsza z pewnością jest przyzwyczajony do tego, że wszyscy okazują mu szacunek, a zwracanie się po imieniu jest po prostu nietaktowne. Dodatkowo, nie należy także krytykować jego zachowania. Być może choroba lub po prostu starość doprowadziły do tego, że sprawność ruchowa seniora jest ograniczona. Rozmowa w stylu „robisz to źle” jest zdecydowanie nie na miejscu. Warto zadbać o wspólny język już od samego początku. W tym przypadku sprawdzi się wspomniana już wcześniej znajomość języka niemieckiego. Seniorzy, bardzo często mają problemy ze słuchem, a Ty zapewne nie posługujesz się biegle w obcym języku, w związku z tym staraj się dopytywać o wszystkie kwestie, które są dla Ciebie niejasne. Nie okazuj po sobie zniecierpliwienia. Nawet, jeśli rozmowa, która się toczy nie do końca odpowiada Twoim upodobaniom. Głębokie wzdychanie, przewracanie oczami, czy kręcenie głową świadczą o całkowitym lekceważeniu drugiej osoby, a to przecież nie o to chodzi. Pod żadnym pozorem nie używaj przekleństw, nawet w języku polskim. Nawet, jeśli podopieczny nie zrozumie ich znaczenia, to z pewnością wyczuje agresję w Twoim głosie.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, warto wziąć pod uwagę to, jak niesamowicie istotną kwestią jest sposób, w jaki komunikujemy się z innymi ludźmi. To, jak się zachowujemy, nasze gesty, czyny, a także słowa i ton ich wypowiedzi mogą dać drugiej osobie jasno do zrozumienia, jaki mamy stosunek do konwersacji z nią. Warto nad tym popracować, jeśli zależy nam na prawidłowym przygotowaniu do spotkania z podopiecznym. Odpowiednie zachowanie, schludny wygląd, pozytywne nastawienie i spokojna rozmowa są najlepszymi wskazówkami do nawiązania poprawnej relacji z podopiecznym.