Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która pojawia się w momencie zbyt małej produkcji insuliny przez trzustkę. Taki stan rzeczy powoduje zaburzenie przemiany cukru w organizmie. Cukrzyca występuje w dwóch typach: cukrzyca 1 typu i cukrzyca 2 typu. Ta pierwsza dotyczy ludzi młodych, ale także dzieci i jej objawy zazwyczaj występują nagle. Cukrzyca typu 2 pojawia się u osób starszych, a za jej przyczyny najczęściej uważa się siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe, a także otyłość. Jak zatem powinna wyglądać opieka nad seniorem z cukrzycą?

Statystyki mówią, że na cukrzycę typu 2 choruje ponad 40% osób po 65. roku życia. Niesamowicie ważne jest więc, aby dla każdej z nich zapewnić kompleksową opiekę medyczną. Aby można było mówić o prawidłowej opiece, opiekun musi poznać stan zdrowia podopiecznego, nad którym będzie sprawował pieczę. Jego zadaniem oprócz przygotowywania posiłków, higieny i zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, będzie także podawanie leków. Należy więc dokładnie poznać historię chorego i oczekiwania względem prawidłowo prowadzonej opieki, aby mieć pewność, że seniorka otrzyma należną pomoc.

Warto zaufać dobrej agencji pracy, która dysponuje pełną informacją o sytuacji na miejscu pracy u seniora/seniorki. Jedną z nich jest Berlin- Agencja Pracy, która przekazuje numer telefonu do opiekun/ki, będącej już na miejscu. Dzięki temu dowiesz się z pierwszej ręki, jaką sytuację zastaniesz na miejscu. Oprócz tego do dyspozycji jest informacja z ankiety, którą wypełniła rodzina.

W przypadku osoby chorej na cukrzycę, potrzebne będzie odpowiednie doświadczenie w sprawowaniu opieki nad takim podopiecznym. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat pracy z seniorem chorym na cukrzycę przed wyjazdem do pracy.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Cukrzyca u osób starszych występuje głównie z powodu pojawiających się zmian w gospodarce węglowodanowej organizmu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu starzenie się organizmu, które z kolei jest naturalnie występującą rzeczą w przyrodzie. Możliwość wystąpienia cukrzycy wzrasta u osób z otyłością i nadwagą. Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się ruchliwość człowieka, czego wynikiem są nadprogramowe kilogramy. Dlatego tak ważna jest dbałość o aktywność fizyczna i odpowiednią dietę w życiu seniora. Starzenie się organizmu ma także wpływ na utratę tkanki mięśniowej, w miejsce której pojawia się tkanka tłuszczowa. Dodatkowo, organizm seniora produkuje dużo mniej insuliny niż u osób młodych. To, o czym musi wiedzieć opiekun to fakt, iż cukrzyca może pojawić się również z powodu zażywania leków związanych z występowaniem innych schorzeń. Stres i złe nawyki żywieniowe również nie mają pozytywnego wpływu na organizm człowieka.

Seniorka z cukrzycą

Jeśli Twój podopieczny ma problemy z cukrzycą, to z pewnością posiada również indywidualny plan leczenia. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy sam chory nie wie o tym, że dotyczy go problem cukrzycy, ponieważ jej pierwsze objawy nie są jednoznaczne. Czasem to, co widzimy na pierwszy rzut oka, można interpretować jako zwyczajne starzenie się organizmu. Co powinno Cię zainteresować w zachowaniu podopiecznego? Przede wszystkim problemy z pamięcią. Dodatkowo seniorka może wykazywać problemy ze snem, skarżyć się na złe samopoczucie, zaburzenia widzenia, a także problemy grzybicze z nawracającymi infekcjami dróg moczowych na czele.

Ważne! Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, śpiączki lub stopy cukrzycowej.

Cukrzyca- jak wygląda opieka w Niemczech

Decydując się na opiekę nad osobą, która choruje na cukrzyce trzeba wiedzieć, że oprócz farmakologii niezbędna jest również zmiana nawyków żywieniowych. Prawidłowa dieta jest konieczna do kontrolowania odpowiedniego poziomu cukru we krwi i ma ogromne znaczenie dla rozwoju choroby. U diabetyka mogą występować wahania cukru, które uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby. Dlatego tak bardzo ważna jest prawidłowa dieta, która nie tylko pozwala regulować cukier, ale również jest ogromnym wsparciem dla całego procesu leczenia.

Pracując jako opiekunka, musisz zadbać o odpowiednie, a przede wszystkim regularne posiłki. Najlepiej jeśli senior, będzie spożywał posiłki co 4-5 godzin. Ważne jest, aby porcje były mniejsze, ale podawane częściej. Należy wykluczyć z diety produkty smażone i pieczone. W zamian tego trzeba nauczyć podopiecznego spożywania dań duszonych, gotowanych na parze lub grillowanych.

Zwróć uwagę na indeks glikemiczny

Odpowiednia dieta powinna opierać się na produktach, które posiadają niski indeks glikemiczny. Dzięki temu u podopiecznego nie będą występować wahania cukru we krwi. Warto zadbać o to, aby senior zrezygnował ze słodyczy i gotowych posiłków. Najlepiej jeśli posiłki będą przygotowywane na bieżąco, bez użycia soli, a z dodatkiem świeżych ziół i przypraw i dużą ilością warzyw.

Postaw na produkty zbożowe

Menu podopiecznego powinno opiewać w produkty zbożowe. Świetnym pomysłem na pyszne i zdrowe śniadania są płatki zbożowe z dodatkiem świeżych, sezonowych owoców. Na obiad warto podawać ciemny makaron lub ryż, które posiadają dużą ilość błonnika pokarmowego. Tłuszcz? Tak, ale tylko ten zdrowy. Najlepiej jeśli tłuszcz w diecie będzie pochodził z ryb i orzechów oraz wszelkiego rodzaju pestek i nasion. Pamiętaj również o białku, które występuje w chudym drobiu. Najlepiej zatem podawać indyka i kurczaka. Senior powinien spożywać także warzywa strączkowe i nabiał. Nie zaleca się spożywania parówek, pasztetów i wędlin.

Może wydawać się, że opieka na seniorem z cukrzycą jest trudna i bardzo wymagająca. Nie musi jednak taka być. Jeśli opiekun dokładnie zapozna się z historią podopiecznego i skupi się na szybkim wdrożeniu podstawowych zasad i czynności, które należy wykonywać, to opieka nie będzie stanowiła żadnych problemów. Nawyki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania seniora, staną się również nawykami dla opiekunki. Systematyczne przyswajanie wiedzy sprawi, że po kilku tygodniach, czas przygotowania posiłków będzie o połowę krótszy, a kontrola poziomu cukru przed i po posiłku będzie naturalną czynnością.

Cenne wskazówki dla opiekuna

Przede wszystkim należy wprowadzić zmiany w żywieniu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Zadbaj, aby w menu znalazły się pełnowartościowe posiłki bogate w tłuszcze i dużą ilość surowych warzyw. Kontrola poziomu cukru we krwi i podawanie odpowiednich leków, to najważniejsze czynności w ciągu dnia. Pamiętaj, że w leczeniu cukrzycy niezmiernie ważna jest aktywność fizyczna seniora, zadbaj więc o ruch. Ponadto bacznie obserwuj jego zachowanie, a o wszystkich niepokojących objawach natychmiast informuj lekarza prowadzącego.

Decydując się na pracę z seniorem, który zmaga się z cukrzycą, zadbaj o uzyskanie możliwie największej ilości informacji, które Tobie ułatwią pracę, a Twojemu podopiecznemu zapewnią maksimum bezpieczeństwa. Stworzenie prawidłowego planu działania jest konieczne do uzyskania owocnych warunków współpracy.

Pamiętaj, że to co najważniejsze w pracy z takim podopiecznym, to przestrzeganie podstawowych zasad terapii, które pozwolą spowolnić rozwój choroby.