Niemcy są znani z tego, że są punktualni. Przychodzą na spotkania zawsze przed czasem, a jeśli się spóźniają to z powodu niezależnego od nich. Z kolei Polacy inaczej podchodzą do kwestii punktualności. Jak wygląda punktualność w opiece nad osobami starszymi w Niemczech?

Zaczynając od początku, zgodnie z definicją słownika PWN (pełna definicja: Punktualność). Punktualność ma dwojakie znaczenie :

1) niespóźniający się i dotrzymujący umówionych terminów.
2) Odbywający się o zaplanowanej porze lub wykonywany w ściśle określonym czasie.

Rozumiejąc to w prosty sposób to po prostu trzymanie się konkretnego wcześniej ustalonego harmonogramu. Często można się spotkać z takim zachowaniem wśród niemieckiej rodziny. Opiekunka może być „zasypana” pytaniami od seniorów czy najbliższej rodziny podopiecznych jak wygląda kwestia czasu podawania śniadań, obiadów czy kolacji. Warto się przygotować do rozmowy i wypracowania wspólnego kompromisu.

Jak to wygląda w Polsce?

W Polsce punktualność jest niezbyt często spotykana. Znane są stwierdzenia jak „studenckie 15 min”, „termin na już” czy „deadline” nierealny w czasie. Także podczas dojazdów do pracy komunikacją miejską, gdzie opóźnienia są kilku minutowe do opóźnień w busach czy pociągach (czasem nawet po kilka godzin). Jesteśmy przyzwyczajeni i traktujemy spóźnianie się jako błahostkę.

Jak to wygląda w Niemczech?

W Niemczech jeśli umówimy się na 16:00 z rodziną niemiecką, czy z Niemcem, to możemy być pewni, że na spotkaniu pojawi się około 5-10 min wcześniej niż planowaliśmy. Kwestia spóźniania się jest niedopuszczalna i może zostać potraktowana jako obraza danej osoby.

Rady

Aby nie doszło do przykrych sytuacji, przedstawiamy kilka przydatnych rad:

1)Warto porozmawiać z podopiecznym i ustalić harmonogram dnia. Można poprosić najbliższą rodzinę podopiecznego o pomoc w takim harmonogramie. Ważne, aby ustalenia nie były zmieniane. To ułatwi rodzinie – seniorowi / seniorom kontakt z nami i nie będzie sytuacji spornych.

2)Nie zawsze wszystko da się przewidzieć i jeśli wiemy, że się spóźnimy lepiej od razu poinformować drugą stronę. Można przez telefon podać orientacyjną godzinę powrotu i krótko wyjaśnić powód spóźnienia.

3) Ciekawym narzędziem dostępnym w naszych telefonach jest kalendarz. Można utworzyć ważne wydarzenie (wpis do kalendarza) z funkcją przypomnienia. Wtedy podawanie leków czy ważne spotkania nie umkną i zostaną zrealizowane o konkretnym czasie. Warto przypomnienie ustawić tak, aby 5 min przed konkretnym powiadomieniem ustawić przypomnienie, że za 5 min będzie powiadomienie.

4) Ważne, aby powiadomienia nie ustawiać w trybie cichym – mogą być wibracje lub fragment naszej ulubionej piosenki.

5) Dobrze byłoby, gdyby harmonogram był dostępny dla seniora / rodziny niemieckiej i dla nas. Powieszenie kartki z rozpisanym dniem jest dobrym pomysłem.

Teraz wyjazd do Niemiec będzie mniej stresujący i ułatwi adaptację opiekunki do kultury niemieckiej.