Wiosna już nadeszła, a wraz z nią piękna pogoda. Często spoglądając w okno można zaobserwować budzące się ze snu rośliny i większą aktywność ludzi. Ciepłe, promieniste dni zachęcają do zmian i różnych aktywności najczęściej ludzi młodych, chcących szybkich transformacji w swoim życiu. Wtedy też najczęściej są podejmowane decyzje pod kątem rozwoju czy zmieniane cele. Lecz jak to wygląda wśród seniorów? Jak można ich zachęcić do aktywności?

Dlaczego warto podejmować się aktywności fizycznych?

Wszyscy znamy powiedzenia : „w zdrowym ciele zdrowy duch” czy „ruch to zdrowie”. Statystyki jednak określają, że osoby z grup wiekowych od 45 roku życia wzwyż coraz rzadziej ćwiczą. Zgodnie z rekomendacją WHO osoby dorosłe powinny w ciągu tygodnia podejmować wysiłki fizyczne o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 min lub wysiłki o wysokiej intensywności przez co najmniej 75 min. Ruch ma spore korzyści dla organizmu – fizyczne i psychiczne i pozwala na długie życie bez dużych urazów czy bólu.

Fizyczne to jakie?

Poza oczywistą poprawą sylwetki często w parze idzie poprawa pracy nad mięśniami, narządami i polepszeniem poziomu cholesterolu we krwi. Inne kwestie na które warto zwrócić uwagę to: lepsze działanie stawów, odporności, zwiększenie siły mięśni, wzmocnienie serca, płuc, przepony czy skóry. Dodatkowo aktywność na zewnątrz pomoże w dostarczeniu słońca – na wiosnę jest promieniowanie mniejsze co przynosi pozytywne skutki, lecz pamiętajmy o odpowiedniej ochronie skóry.

Psychiczne to jakie?

W przypadku psychicznych korzyści są to : łagodzenie stresu, wyostrzenie pamięci, poprawa koncentracji, zwiększenie zdolności uczenia się czy poprawę nastroju. Dużo częściej nie docenia się korzyści psychicznych, które mają znaczący wpływ na jakość życia i integracji z najbliższym otoczeniem.

Jak zmotywować seniorów do aktywności?

W przypadku seniorów jest to bardzo zależne od charakteru, możliwości motorycznych czy stanu psychicznego. Jest wiele metod zachęcania. Można rozmawiać o dobroczynnym działaniu np. spacerów, opowiadać historie z życia wzięte, pokazywać filmy czy zdjęcia innych seniorów podejmujących aktywności, zapisać seniora do lokalnej grupy czy pokazując na sobie różne ćwiczenia. Także spotyka się sytuacje, kiedy senior jest zainteresowany dodatkowymi aktywnościami, lecz przekłada termin. W tej sytuacji niezbędna jest cierpliwość, konsekwencja i działanie. Warto wracać w rozmowach do wcześniejszych ustaleń. Dobrze także na start nie wyznaczać nie realnych celów, które mogą zniechęcać. Zalecane jest z czasem zwiększenie poziomu trudności. Rozpoczynając aktywność z seniorem warto wybrać małą aktywność. Dobrym wstępem są spacery krótkie (max 30 min), które później należałoby wydłużać, na przykład co 5-10 min co tydzień. Wędrówka powinna zawierać urozmaicenia: jednego dnia wycieczka do parku, lasu, jeziora a kolejnego razu przechadzka do sklepu, teatru czy lekarza.

Co w przypadku seniora leżącego?

Także w takim przypadku da się wprowadzić aktywność fizyczną, lecz niezbędna jest weryfikacja możliwości ze specjalistą (na przykład rehabilitantem). W zależności od predyspozycji można wykonywać ćwiczenia na łóżku lub krześle od zgięć kolan przez wymachy do rozciągania. Jest dużo dostępnych rzeczy ułatwiających aktywności : poduszka, kołdra, koc, mata, piłka piankowa różnej wielkości, piłka do pilatesu, wałki.

Podsumowując, każdy jest inny i unikalny na swój sposób. W przypadku zachęty jest sporo kwestii do weryfikacji, lecz aby cieszyć się długowiecznością warto podejmować się wysiłku. Często takie działania korzystnie wpływają na relacje między opiekunką, a podopiecznym i zwracają się w przyszłości.