Jak spędzają święta niemieckie rodziny?

Święta Bożego Narodzenia zarówno w Polsce, jak i w Niemczech są czasem bardzo religijnym i rodzinnym. Ten element bardzo nas łączy, co sprawia, że spędzając święta u niemieckiej rodziny naprawdę możemy poczuć się jak w domu. Dla wszystkich tych, którzy tegoroczne święta planują spędzić w obcym kraju podpowiadamy, jak spędzają święta niemieckie rodziny.

Niemieckie zwyczaje świąteczne

Przygotowania do świąt u naszych sąsiadów rozpoczynają się wcześniej- tak samo, jak u nas okres ten przypada na cztery tygodnie przed, podczas niedzieli adwentowej. W tym czasie Niemcy ozdabiają swoje mieszkania i domy adwentowymi wiankami. Wianki wykonuje się z gałązek jodły lub świerku. Te piękne, zielone elementy ozdabiane są czterema świeczkami, a stroik uzupełnia się fioletowymi kokardami. Wybrane kolory nie są bez znaczenia, mają one swoją symbolikę. Uznaje się, że kolor zielony symbolizuje nadzieję, fioletowy- rozmyślania i refleksje nad przeszłością, a świeczki z kolei dają światło. Przez cały adwent wianek stanowi bardzo ważny element, a co tydzień w niedzielę zapala się jedną świeczkę. Wszystkie cztery zapalone świeczki świadczą o tym, że właśnie nadeszło Boże Narodzenie.

Niemcy bardzo dużą wagę przywiązują do dekoracji. W ich oknach pojawiają się światełka, kolorowe gwiazdki i figurki z papieru. Co więcej, bardzo ważny jest również kalendarz adwentowy, ogromna radość dla wszystkich dzieci. Jednego dnia mogą otworzyć jedynie jedno okienko, a następnie zjeść zawartą tam niespodziankę. W głównej mierze są to słodycze w postaci czekoladek. Te najbardziej tradycyjne rodziny zwracają uwagę na wszystkie szczegóły, dlatego w ich domach kalendarze adwentowe są przygotowywane samodzielnie.

Tak samo, jak w Polsce również w Niemczech podstawą świąt jest choinka. U naszych sąsiadów choinki pojawiają się dość wcześnie, nawet na kilka tygodni przed świętami. To właśnie z Niemiec wywodzi się zwyczaj ubierania choinki, dlatego Niemcy tak licznie uczestniczą w tym zwyczaju. Co więcej, w niemieckich domach nie może zabraknąć drewnianego żłóbka oraz imbirowych ciasteczek, kształtem przypominających ludzi i domy.

Na terenie całego kraju z pewnością znajdziemy ogromną ilość kiermaszów bożonarodzeniowych, na których można kupić dosłownie wszystko to, co kojarzy się ze świętami. Znajdziemy tam mnóstwo ozdób choinkowych, prezentów, słodyczy, a dodatkowo można skosztować niemieckich, tradycyjnych potraw i ciast bożonarodzeniowych oraz posłuchać kolęd i napić się grzanego wina. W Niemczech jest zwyczaj jedzenia określonego rodzaju ciast lub pierników wyłącznie w okresie świąt. Lebkuchen lub Pfefferkuchen spróbujemy jedynie w Boże Narodzenie. Niemcy nie przygotowują takich dań w pozostałe dni w roku.

Rodzinne święta

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech są czasem rodzinnych spotkań, pełnych tradycji wypełnianych od lat. Przy stole zasiada cała rodzina, a wszyscy życzą sobie wesołych świąt. Święta w Niemczech rozpoczynają się 25 grudnia. W dzień poprzedzający, kiedy u nas trwa już Wigilia, u naszych sąsiadów odbywają się jeszcze ostatnie przygotowania do świąt. W Niemczech nie ma pasterki. Tam do kościołów chodzi się po południu, a po powrocie z kościoła Niemcy zasiadają do wigilijnej kolacji. Dzieci otrzymują talerze, na którym znajduje się mnóstwo owoców i słodyczy. Niemcy nie zostawiają wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa, a przy składaniu życzeń nie dzielą się opłatkiem. Różnicą jest jeszcze zostawianie pieniążka pod talerzem, który ma zwiastować dostatek i dobrobyt przez cały rok, a prezenty układane są na stole, a nie tak, jak u nas pod choinką.

Niemieckie świąteczne potrawy

W Niemczech na świątecznych stołach króluje przede wszystkim pieczona gęś, podawana pierwszego dnia. Oprócz tego Niemcy uwielbiają również pieczoną kaczkę, indyka i dziczyznę. Karp pojawia się u nich bardzo sporadycznie. Co więcej, na stołach królują ciasta- popularna strucla Weihnachtsstollen z ogromną ilością bakalii i rodzynek. Wśród słynnych potraw, które królują na stole jest sałatka ziemniaczana, pieczona kiełbasa podawana na kilka różnych sposobów oraz dania z wykorzystaniem kapusty kiszonej

Dni świąteczne w Niemczech, to przede wszystkim czas spędzony z rodziną oraz rodzinne kolędowanie. Śpiewanie kolęd jest tam niesamowicie popularne. Kolędy słychać z domów, śpiewane podczas posiłków, na kiermaszach, jak również na ulicach. Mimo kilku różnic, które występują biorąc pod uwagę nasze polskie zwyczaje, niemieckie święta również są bardzo rodzinne i ciepłe, a przygotowania do Bożego Narodzenia rozpoczynają się już na długo przed.