Znajomość języka obcego jest niezbędna, jeśli chcemy pracować poza granicami swojego kraju. Czasem wystarczą podstawowe zwroty, czasem potrzebna jest znajomość języka technicznego, niemniej jednak jakiekolwiek pojęcie na ten temat trzeba mieć. Nie od dziś wiadomo, że nauka języka niemieckiego wymaga systematyczności i regularnych ćwiczeń. Warto więc wyposażyć się w ciekawe poradniki językowe, które są zawsze pod ręką i pozwalają na systematyczną naukę. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Znajomość języka niemieckiego kluczem do sukcesu

Znajomość języka niemieckiego jest kluczowa, jeśli chcemy pracować jako opiekunka osób starszych. Swobodna komunikacja pozwala na poznanie potrzeb i oczekiwań podopiecznego, ale także niweluje poziom stresu, wywołanego nieznajomością języka. Niezmiernie ważne w pracy w opiece osób starszych jest umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Samozaparcie to najlepsza z cech, jaką powinien posiadać opiekun, ponieważ jest konieczne także podczas nauki języka. Trudności z przyswajaniem potrzebnej wiedzy mogą skutecznie demotywować, proces nauczania może być długi, żmudny i męczący, dlatego samozaparcie jest w tym przypadku nieocenione. Możemy skorzystać z wszelakich źródeł, które oferują skuteczne przyswajanie wiedzy. Oprócz podręcznych słowników kieszonkowych sprawdzą się także poradniki językowe. Jedną z ciekawszych propozycji na rynku znalazłam poradniki dla opiekunów wydanych przez firmę Berlin- Agencja Pracy, tj. „Pierwszy dzień u seniora w Niemczech”, „Niemiecki w kuchni dla opiekunów osób starszych” oraz „Niemiecki w opiece nad osobą z demencją”

W każdym z tych przewodników znajduje się duża ilość dialogów, do jakich dochodzi w relacji między podopiecznym, a opiekunem. Ponadto każdy poradnik został wzbogacony o zwroty warte zapamiętania oraz podstawowe słownictwo wraz z wymową. Znajdziemy również odmiany czasowników i ćwiczenia ich zastosowania.

Decydując się na naukę języka niemieckiego można postawić również na ebooki, których dostępność jest teraz bezproblemowa. Świetnym poradnikiem jest również ten wpis, w którym zawarliśmy najbardziej skuteczne metody pomocne w nauce języka niemieckiego 😊

Od czego zacząć?

Początki zawsze są trudne i trzeba tę informację przyjąć do wiadomości. Pod żadnym pozorem nie zakładaj sobie, że przyswoisz język niemiecki w nierealnym terminie. Zawsze lepiej dać sobie odrobinę więcej czasu i pozytywnie zaskoczyć, niż rozczarować się z powodu nieosiągnięcia założonego celu. Stosuj metodę małych kroków. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z językiem niemieckim i uświadom sobie, że masz prawo do niepoprawnej wymowy lub zwyczajnego popełniania błędów. Każdy opiekun kiedyś zaczynał, nikt z nas nie urodził się ze znajomością kilku lub kilkudziesięciu języków. Jeśli chcesz, aby praca w opiece sprawiła ci dużo satysfakcji, to musisz się do niej odpowiednio przygotować.

Postaw sobie cel

Postaw sobie cel, ale tylko ten realny do wykonania. Jednorazowe przeczytanie kilku poradników językowych nie sprawi, że nagle staniesz się Niemcem w polskiej skórze. Pamiętaj o metodzie prób i błędów. Zacznij od opanowania podstawowych zwrotów, za pomocą których będziesz mogła przeprowadzić krótką rozmowę. Znajomość podstawowych słówek i zwrotów pozwoli na zrozumienie próśb kierowanych pod Twoim adresem.

Patent na skojarzenia

Spróbuj uczyć się za pomocą skojarzeń. Jeśli uda Ci się skojarzyć nowe niemieckie słówko z takim polskim wyrażeniem, które ma podobne brzmienie, to zdecydowanie szybciej i łatwiej zapamiętasz jego nazwę. Nauka przez skojarzenia daje naprawdę bardzo zaskakujące efekty.

Bądź na bieżąco z językiem obcym

Staraj się na bieżąco korzystać ze wszystkich źródeł, które oferują naukę języka niemieckiego. Oprócz motywacji i samozaparcia potrzebne są również materiały, na których możesz pracować. Ucz się więc zawsze tam, niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdujesz. Próbuj również rozmawiać z innymi ludźmi. Dzięki temu nabierzesz tak zwanego obycia, które zapanuje nad stresem i niepewnością w kontaktach międzyludzkich. Używaj aplikacji do nauki języka. Na rynku dostępnych jest wiele mobilnych aplikacji, które są całkowicie darmowe i nie wymagają zbyt wielkiego wysiłku. Ponadto czytaj niemieckie gazety i czasopisma. To doskonały sposób na naukę języka, ponieważ uczy prawidłowego zrozumienia i pisowni jednocześnie.

Kursy językowe online

Rozwój Internetu doszedł już do takiego etapu, w którym wszelkie niezbędne informacje możemy odnaleźć wpisując określone hasło do wyszukiwarki. Podążając za rozwojem technologicznym na swojej drodze, napotkamy również wszelkiego rodzaju kursy językowe dostępne online. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest to, że są one całkowicie bezpłatne i dostępne dla całej społeczności.

Słuchaj radia

Radia niemieckiego możesz słuchać tak naprawdę za każdym razem. Nie przeszkadza ono nawet w opiece nad podopiecznym. Jest jedynie dodatkowym elementem, który umila czas. Dzięki słuchaniu radia poznasz prawidłową wymowę i osłuchasz się z językiem, dzięki czemu łatwiej będzie Ci go zrozumieć na żywo. Na początku staraj się wyłapywać poszczególne słowa. Z biegiem czasu te słowa zaczną łączyć się w całe zdania, a Ty zaczniesz posługiwać się biegle językiem, zarówno w mowie, jak i w piśmie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów zawsze możesz poprosić o pomoc swojego podopiecznego.

Filmy z napisami

Praca w opiece to nie tylko obowiązki. Mamy tak samo jak każdy inny pracownik prawo do zasłużonego odpoczynku. W związku z tym wolny czas możesz wykorzystywać na oglądanie niemieckich filmów. Nauka języka za pomocą filmów z niemieckimi napisami może przynieść naprawdę zaskakujące efekty.

Ogromnym plusem istniejących poradników jest to, że zawierają informacje zarówno dla osób zaawansowanych, jak i początkujących. Taki stan rzeczy prowadzi do tego, że osoba, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z nauką języka, zyskuje dodatkową motywację. Niezmiernie ważne na samym początku jest odpowiednie nastawienie. Bez tego żaden, nawet najlepszy poradnik czy kurs na nic się zda. Trzeba chcieć, wtedy nauka wchodzi do głowy zdecydowanie łatwiej. Blokując się na nowe informacje, nauka będzie długa i najprawdopodobniej bezowocna. Jeśli znamy już podstawy języka, to najlepszym kursem doszkalającym jest po prostu pobyt w obcym kraju. Praca jako opiekunka pozwala nie tylko na rozwój osobisty i zawodowy, ale wzmacnia również pewność siebie, która zachęca do robienia rzeczy niemożliwych. Ponadto ciągłe komunikowanie się w języku niemieckim sprawia, że staje się on dla opiekuna językiem naturalnym, używanym w codziennej komunikacji. Pobyt i praca w Niemczech to najlepszy, a już na pewno najszybszy sposób na naukę języka. Oprócz wysokich zarobków, zyskujesz również darmowe konwersacje z rodziną i podopiecznym, które z pewnością przydadzą się jeszcze niejeden raz.