Oszczędzanie jest niezmiernie ważne i ukazuje, jak radzimy sobie z zarządzaniem finansami. Większa część z nas żyje w przekonaniu, że kwota wydatków wzrasta automatycznie wraz z kwotą zarobków. Z jednej strony coś w tym jest i wpisuje się w powiedzenie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy. Jednak nijak ma się to do świadomego oszczędzania, a tym bardziej do uzyskania wolności finansowej. Podpowiadamy, jak oszczędzić zarobione EURO.

Poznaj drogę do wolności finansowej

Normalną kwestią jest to, że osoby wyjeżdżające do pracy za granicą robią to w celach zarobkowych. Zdobycie doświadczenia jest w tym momencie na drugim miejscu. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem zarobki u naszych sąsiadów są zdecydowanie wyższe niż w naszym kraju. Opiekunka pracująca w Niemczech, jest w stanie przywieźć do domu ponad 10 tysięcy złotych za dwa miesiące pracy. Jest to spora suma, którą ciężko zarobić w Polsce. Możliwość zarobienia takich pieniędzy daje duże perspektywy. Przede wszystkim pozwala uzyskać stabilizację finansową, o którą niektórzy tak bardzo walczą. Ważne jednak, aby zauważyć różnicę między zarabianiem, a wolnością finansową. Nie zawsze ten, kto zarabia kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy na miesiąc jest bogatym człowiekiem. Złe zarządzanie finansami sprawia, że pieniędzy będzie brakować nam zawsze, niezależnie od dochodu.

Odpowiednie zarządzanie pieniędzmi, wymaga pewnych przemyśleń. Warto ułożyć sobie swój własny plan, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Przecież to Ty sam wiesz najlepiej, ile wynoszą Twoje bieżące wydatki, a ile jesteś w stanie odłożyć na czarną godzinę. Według statystyk, ponad połowa Polaków oszczędza pieniądze na niespodziewane wydatki. Takie postępowanie jest niezmiernie ważne, ponieważ pozwala zaoszczędzić dużo stresu i nieprzyjemności, związanych z brakiem potrzebnej gotówki. Eksperci sugerują, że na konto długoterminowych oszczędności, powinniśmy odkładać 10%. Już taka kwota jest w stanie dać nam zabezpieczenie na wypadek wystąpienia jakiejś awarii. Dobrym rozwiązaniem jest również odkładanie oszczędności, bez informowania o tym osób trzecich. Taki sposób zarządzania ma swoje plusy, ponieważ pozwala uniknąć wpływu osób z zewnątrz. Presja, jaką często wywierają na nas nasi najbliżsi jest na tyle duża, że skutecznie uniemożliwia uzyskanie zabezpieczenia finansowego.

Jeśli marzą Ci się niezapomniane wakacje lub nowy samochód, ale nie możesz sobie na to pozwolić, spróbuj postawić sobie cel, który pomoże w spełnieniu tych marzeń. Perspektywa uzyskania korzyści jest jedną z lepszych, które motywują nas do działania, w tym przypadku do oszczędzania. Pamiętaj, że musisz uzbroić się w cierpliwość. Oszczędzanie, to długotrwały proces, który uzależniony jest od wielu czynników. Po pierwsze od Twoich zarobków, a po drugie od wysokości bieżących wydatków. Staraj się jednak odkładać miesięcznie te samą kwotę. Najważniejsza jest systematyczność w dążeniu do celu. Cierpliwość i wytrwałość będą Ci niezbędne, jeśli chcesz uzyskać bezpieczną estymację.

Lista wydatków ujawni Twoje grzeszki

Jednym z lepszych sposobów, które zwiększą skuteczność Twojego oszczędzania jest sporządzenie listy wydatków. Metoda ta, znana od wielu lat, nadal zjednuje szerokie grono zwolenników. W końcu nie ma nic lepszego niż postawić sprawę jasno, czarno na białym. Spróbuj wygospodarować czas i przeznaczyć go na dokładne rozpisanie swoich miesięcznych wydatków. W ten sposób z pewnością zauważysz te rzeczy, które możesz sobie odpuścić, a wydawaną kwotę przeznaczyć na konto oszczędnościowe. Pozwól sobie na pewne modyfikacje. Oczywiście nie warto sobie wszystkiego odmawiać, niemniej jednak pewne kwestie można rozdzielić na te o mniejszej częstotliwości.

Pamiętaj, że oszczędzanie możesz zacząć w dowolnym momencie. Nawet, jeśli nie masz dużej ilości środków. Oszczędzać może zawsze, mając nawet niewielką kwotę. Zacznij od złotówki, a w każdym kolejnym miesiącu staraj się pomnożyć te kwotę. Udowodnij samemu sobie, że umiesz dysponować pieniędzmi, a najlepiej zrobisz to w przypadku małych kwot, kiedy ryzyko niepowodzenia jest stosunkowo nieduże. Jeśli nauczysz się oszczędzania w przypadku niewielkich kwot, to poradzisz sobie również z tymi większymi. Pamiętaj, że oszczędzanie, to nawyk, tylko o pozytywnym wydźwięku.

Czy oszczędzanie demotywuje?

Ciągłe i skrupulatne liczenie każdej, zarobionej złotówki, może przyprawić nas o zawrót głowy. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas lubi czasem sprawić sobie przyjemność, a jak wiadomo przyjemności kosztują. Dlatego niezmiernie ważne jest pozbycie się przekonania, że oszczędzanie pozbawia nas przyjemności. Takie myślenie, to pierwszy krok do zaprzestania odkładania pieniędzy, a tym samym powrót do błędnego koła. W związku z tym staraj się gospodarować swoim budżetem tak, aby móc pozwolić sobie na jakąś przyjemność bez wyrzutów sumienia.

Pamiętaj, że planowanie budżetu nie oznacza rezygnacji ze spontaniczności. Nie musisz zamykać się w czterech ścianach, jeść suchy chleb i zapomnieć o jakichkolwiek spotkaniach towarzyskich. Jeśli świadomie pokierujesz swoimi pieniędzmi, to z pewnością uda Ci się pogodzić normalne życie z możliwością oszczędzania. Postaw przede wszystkim na mądre oszczędzanie. Co to oznacza? To przede wszystkim ograniczanie wydatków na tak zwane „głupoty”, aby w następstwie tego móc pozwolić sobie na to, na czym nam zależy. Każdy ma swoje priorytety i swoje potrzeby. Jedni oszczędzają na markowe buty, inni na wymarzony urlop, ale są również tacy, dla których liczy się przede wszystkim stabilizacja finansowa i świadomość posiadania środków na czarną godzinę. Spokojna głowa pozwala lepiej zarządzać swoim budżetem na przyszłość.

Myślę, że dla wielu ludzi pracujących za granicą, najlepszą motywacją do oszczędzania jest odległość. Tęsknota spowodowana rozłąką sprawia, że łatwiej się nam zmobilizować i zacisnąć pasa, aby skrócić konieczność wyjazdów do minimum. Zwłaszcza, jeśli wyjazd uznawany jest za pracę tymczasową, aby np. spłacić kredyt czy kupić upragnione auto. Odrębną kwestią jest również stan cywilny i posiadanie rodziny. Inaczej na kwestie oszczędzania patrzy singiel, który pracuje wyłącznie na swoje utrzymanie, a inaczej osoba, która pełni głowę rodziny. Odpowiedzialność za drugiego człowieka jest niesamowicie ważna i przyczynia się do mobilizacji w kwestii oszczędzania. Zabezpieczenie finansowe dzieci, to obecnie jeden z głównych powodów oszczędzania wśród Polaków. Niezależnie jednak od motywów, które nami kierują liczy się przede wszystkim efekt końcowy. To samo dotyczy sposóbów na oszczędzanie. Nie ma złotego środka. Każdy z nas ma indywidualne potrzeby i inaczej patrzy na świat, niemniej jednak kwestia oszczędzania w życiu jest niesamowicie ważna. Mamy nadzieję, że powyższe przykłady pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji i wyborze tej najlepszej drogi. Metoda prób i błędów zawsze jest skuteczna. Najważniejsze, to brnąć do przodu i nie załamywać się przeszkodami napotykanymi po drodze, bo może być ich niezliczenie wiele. Liczy się wyłącznie efekt końcowy, czyli uzyskanie stabilizacji finansowej.