Decydując się na pracę opiekunki w Niemczech stajemy przed trudnym wyborem, co spakować do walizki. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to łatwą kwestią, jednak sam moment pakowania czasem okazuje się rozczarowaniem. Podpowiadamy, co najlepiej włożyć do walizki, aby być przygotowaną na każdą ewentualność.

Chęć poprawy swojej sytuacji finansowej sprawia, że coraz większa ilość Polaków decyduje się na prace wyjazdowe. Ogromną popularnością cieszy się praca w opiece w Niemczech. Pierwszy wyjazd najczęściej charakteryzuje się pewną dezorganizacją i nerwowością. Wielomiesięczny pobyt poza domem powoduje, że chcemy zabrać ze sobą największą ilość bagażu, aby mieć pod ręką wszystko to, co niezbędne. Co powinniśmy zatem zabrać ze sobą?

Bez dokumentów ani rusz

Bez względu na to, gdzie i na jak długo jedziesz niezbędne będą dokumenty. Podstawą jest oczywiście dowód osobisty lub paszport, zaświadczenie do prawa korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego, tzw. EKUZ, umowy zawarte z Agencją Pracy. Podpowiadamy, że każdy z tych dokumentów powinien posiadać swoją kopię lub nawet kilka, które z pewnością przydadzą się w momencie zaginięcia któregoś z oryginałów. Oprócz tego zapisz sobie gdzieś na kartce adres i numer telefonu do osoby, u której będziesz pracować, numer telefonu do Agencji Pracy i odpowiedniego koordynatora. Lepiej mieć w posiadaniu również niemieckie numery alarmowe oraz telefon do polskiej ambasady w Niemczech i najbliższego konsulatu. Zadbaj o to, aby wszystkie z wymienionych dokumentów znalazły się w naprawdę bezpiecznym miejscu. Specjalnie dla nich wygospodaruj odpowiednią przestrzeń, która będzie znajdować się gdzieś wewnątrz. Dbaj o to, aby dokumenty i miejsce ich posiadania, nie były widoczne dla osób postronnych.

Pomyśl o swoim zdrowiu

Być może jesteś osobą, która na stałe musi przyjmować odpowiednie leki. Przed wyjazdem udaj się do swojego lekarza prowadzącego i poproś go o recepty, aby móc zakupić sobie taką ilość leków, która wystarczy na cały pobyt za granicą. Oprócz tego koniecznie spakuj swoją dokumentacje medyczną, która może mieć kluczowe znaczenie w przypadku konieczności wizyty w niemieckim szpitalu. Dokumentacja medyczna ułatwi lekarzowi zapoznanie się z Twoją historią choroby, co niewątpliwie przełoży się na cały proces leczenia. Ponadto w swojej apteczce umieść także niewielki plaster z opatrunkiem, środek dezynfekujący, leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, a także przeciwwymiotne i przeciwalergiczne. Z pewnością przyda się również żel antybakteryjny, który nie wymaga wody oraz chusteczki odświeżające jednorazowego użytku.

Przedmioty codziennego użytku

Konieczne jest również spakowanie swoich rzeczy osobistych i ubrań. Pamiętaj, aby były one dopasowane do panującej pory roku. Latem postaw na luźne i zwiewne ubrania, które nie wymagają specjalnego traktowania, a dodatkowo zajmują mało miejsca w walizce. Zimą koniecznie zapakuj dwa rodzaje kurtek i sporo ciepłych swetrów. Sprawdzą się również wygodne buty. Ponadto, zwróć uwagę, aby rzeczy, które chcesz zabrać nie ograniczały Twoich ruchów. Opieka nad seniorem wiąże się z koniecznością wykonywania wielu czynności, często ciężkich, więc nie ma sensu dokładać sobie problemów niewygodną odzieżą. Z drugiej strony zabierz ze sobą chociaż jeden formalny strój. Być może podczas pobytu natrafisz akurat na urodziny seniora/seniorki, w której zechce wziąć udział rodzina. Nie chcesz zapewne wyróżniać się z tłumu.

Sprzęt telekomunikacyjny

Zabierz ze sobą wszystkie urządzenia elektroniczne, które ułatwiają kontakt. Przede wszystkim nie zapomnij o telefonie komórkowym, który obecnie jest podstawowym środkiem komunikacji. Z pewnością przyda się również tablet i laptop, koniecznie z ładowarkami. Upewnij się czy masz włączony roaming. Zadbaj także o swój transfer danych, dowiedz się, czy korzystanie z Internetu za granicą niesie za sobą dodatkowe opłaty.

Akcesoria do komunikacji

Opiekunka musi zdawać sobie sprawę z tego, że komunikacja w takim zawodzie jest konieczna. Jeśli nie jesteś pewna, co do poziomu znajomości języka, skorzystaj z pomocy słownika kieszonkowego. Popularne rozmówki polsko- niemieckie mogą okazać się zbawienne w wielu sytuacjach. Z pewnością można polecić branżowe pomoce językowe, jak np.: poradniki „Pierwszy dzień u seniorki w Niemczech”, poradnik „W kuchni”, czy „Typowe problemy w opiece- rozmówki”, które znajdziemy w firmie Berlin- Agencja Pracy.

Polskie książki

Oczywiście każdy zagraniczny wyjazd, to jeden z lepszych sposób do nauki języka obcego. Tak samo jest w przypadku, jeśli interesują nas nie tylko wakacje, ale również praca w opiece w Niemczech. Mimo to może zdarzyć się tak, że tęsknota za domem spowoduje chęć sięgnięcia po jakiś ciekawy element polskości. Polska literatura, a nawet prasa mogą być ciekawym urozmaiceniem czasu wolnego lub chociażby w trakcie podróży.

Niezastąpione osobiste drobiazgi

Wiemy doskonale, że bagaż w przypadku dłuższego wyjazdu jest najczęściej wypchany po brzegi. Jest to zupełnie naturalną rzeczą, ponieważ każdy chce zabrać to, co wydaje mu się niezbędne. Jeśli jednak w Twojej walizce znajdzie się kawałek wolnego miejsca, to polecamy zabrać ze sobą kilka swoich ulubionych drobiazgów, które pozwolą stworzyć ułamek rodzinnego domu na obczyźnie. Wspomniana już ulubiona polska książka, kubek na kawę lub poduszka, bez której nie potraficie zasnąć mają ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa u człowieka.

Ważne!

Postaraj się mimo wszystko podejść racjonalnie do swojego bagażu. Nie ma sensu pakować zapasów jedzenia, które przecież można uzupełnić już na miejscu. Weź ze sobą tylko tyle, ile potrzebujesz, aby dojechać na miejsce. Pozostałą ilość jedzenia kupisz w najbliższym supermarkecie. Ta kwestia dotyczy również kosmetyków. Część z nich można kupić na miejscu, co zdecydowanie zmniejsza pojemność bagażu do przetransportowania.

Bardzo istotną kwestią podczas pakowania jest to, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Najczęściej wygląda to tak, że od samego rana mamy opóźnienie we wszystkich możliwych kwestiach i pakowanie zaczyna się już w biegu. W takiej sytuacji bardzo łatwo zapomnieć czegoś naprawdę istotnego, a zakup tego na miejscu jest po prostu nieopłacalny. Wyjeżdżając do pracy za granicą przygotuj się nie tylko mentalnie, ale również fizycznie. Pomyśl odpowiednio wcześnie o potrzebie pakowania, a najlepiej przygotuj listę rzeczy, które musisz zabrać bez wyjątku. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej hierarchii, ale także nie przesadzaj z ilością. Raczej niemożliwe jest, abyś wyjeżdżała gdzieś poza jakąkolwiek cywilizację, więc istnieje duże prawdopodobieństwo zaopatrzenia się już na miejscu. Odpowiednio spakowana walizka, to pierwszy krok do sukcesu w pracy jako opiekunka osób starszych.